جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.

نامه دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت به وزیر آموزش و پرورش

  • تاریخ نشر : فروردین ۲۶, ۱۴۰۳
  • نویسنده : زیتون اصفهاننامه دکتر حسن نیلی دبیر اجرایی دبیرخانه به آقای دکتر مراد صحرایی وزیر محترم آموزش و پرورش کشور

بسمه تعالی
جناب آقای دکتر رضا مراد صحرایی
وزیر محترم آموزش و پرورش کشور
با سلام و تقدیم احترام، ضمن تشکر از تلاش آن وزارت خانه جهت توزیع شیر مدارس، نظر به اهمیت نقش شیر در ارتقاء سلامتی آحاد جامعه بخصوص کودکان، و همچنین تاثیرات ارزشمند آن در کاهش اثرات مخرب آلودگی هوا بر سلامت عمومی، موجب تشکر خواهد بود اگر دستور فرمایید در خصوص موارد زیر دقت کافی صورت گیرد:
۱- توزیع شیر همراه با آموزش نسبت به این محصول حیاتی و ارزشمند باشد، و اثرات شیر در افزایش متوسط قد کودکان، کاهش پوسیدگی دندان ها و نقش آن در عملکرد بهتر سلول های مغزی و عضلانی توضیح داده شود. مستندات علمی نشان می دهد کشورهایی که سرانه مصرف شیر بیشتری دارند،جایزه نوبل بیشتری دریافت کرده اند.
۲-همانگونه که مستحضر هستید متاسفانه، سرانه مصرف شیر در ایران کمتر از متوسط جهانی است و از این رهگذر خسارات سنگینی به سلامت جامعه وارد می شود. استفاده از شیرهای بی کیفیت و ارزانتر (به دلیل محدودیت های اعتباری) در مدارس، باعث تغییر ضاعقه و ایجاد نگرش منفی در دانش آموز نسبت به مصرف شیر شده و اثرات منفی آن در ادامه زندگی بیش از چند نوبت مصرف شیر در مدارس می باشد.
۳- استفاده از شیرهای فرا دما و استریل اگر چه در مواردی که امکان رعایت زنجیره سرد وجود ندارد، اجتناب ناپذیر است، ولی به دلیل اینکه در فرآیند استریل کردن به این شیرها حرارت بالا داده میشود، بسیاری از ترکیبات زیست فعال موجود در شیر غیر فعال شده و عملا این شیرها از ارزش زیستی کمتری برخوردارند. بنابراین در مناطقی که امکان رعایت زنجیره سرد وجود دارد، توصیه می شود از شیر پاستوریزه با کیفیت یا فراویژه استفاده شود.
با آرزوی توفیق الهی
دکتر حسن نیلی
دبیرخانه شیر، ایستگاه سلامت
رونوشت: کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی
بروزترین اخبار و فعالیت ها

درخواست مشاوره رایگان